top of page

Bazı meyveler diğerlerinden daha mı sağlıklıdır?Meyveler sağlığımız için elzem olan, hastalıkları önleyici besin öğelerini içerirler: Vitaminler, mineraller, lif… Meyvelerden alınan vitaminlerin vücutta kullanımı gıda takviyelerine göre çok daha yüksektir. Bu nedenle eğer saptanmış bir eksiklik veya özel bir durum yoksa meyve ve sebzelerden ihtiyacımız olan besin öğelerini almalıyız.


Tıpkı diğer gıdalar gibi, farklı meyvelerin de farklı besin değerleri vardır. Örneğin elma; C vitamini , E vitamini, folik asit, pektin ve flavonoid içerirken incir; bol miktarda posa, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Bu nedenle diyetimizde mutlaka farklı çeşitlerde mevsim meyvelerine yer vermeliyiz.


Meyveler çok iyi lif kaynaklarıdır, meyve suları ise değildir. Bir bardak meyve suyunda bir porsiyon bütün meyveden çok daha fazla şeker bulunur. Ayrıca, bütün meyveler meyve sularından daha doyurucudur. Posa diyette çok önemli bir yere sahiptir, çalışmalarla kolon kanserini %21 önlediği kanıtlanmıştır. Ancak meyve suyundan posayı maalesef alamıyoruz. Önerilen meyve ve sebze alımını karşılarken, onları bütün yemek, suyunu içmekten çok daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, eğer %100 meyve suyu ise, meyve suyu içmekten tamamen kaçınmak yerine tüketimi sınırlandırmalısınız.


Kuru üzüm, kayısı ve ananas gibi kuru meyveler iyi besin değerlerine sahiptirler, uzun süre saklanırlar, taşınması kolaydır, demirden zengindir ve kalorileri yüksektir. Ancak bazılarına özellikle mango, ananas ve kızılcık olmak üzere, kurutma işleminde sıklıkla şeker eklenir. Ek şeker içermeyen kuru meyveler için de porsiyon kontrolü önemlidir. Ara öğün olarak tercih edilebilir. Örneğin konstipasyon ( kabızlık ) sorunu yaşayanlar kuru kayısı tüketebilir.


Dikkat edilmesi gerekenler:


- Bazı kuru meyveler de tazeliğini ve rengini korumak için kükürt dioksit ile işlenir. Paketlerin üzerinde mutlaka belirtilir. Astımı olanlar buna dikkat etmelidir.


- Meyvelerde pestisit kalıntısı olabileceğinden her zaman yemeden önce iyice yıkanmalıdır.


- Dondurulmuş veya paketli olarak satın alınacaksa şeker ilavesiz meyveler seçilmelidir.


- Porsiyon kontrolü önemlidir.18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page